Alimentacija – Advokat za alimentaciju

Alimentacija – Izdržavanje maloletnog deteta

Alimentacija ili zakonsko izdržavanje maloletnog deteta je obligacija između zakonom određenih poverioca (deteta) i dužnika (roditelja dužnika) koja može da bude promenjiva u pogledu obima ispunjenja odnosno visine izdržavanja, vremena ispunjenja i u pogledu načina ispunjenja obaveze alimentacije.

Alimentacija je pre svega zakonska obaveza što znači da je utvrđena samim zakonom ona je i imperativnog karaktera te nije dozvoljeno „odricanje od prava na izdržavanje“.

U postupku za određivanje zakonskog izdržavanja, izuzetno je važno da stranka ima advokata koji će da vodi računa o njenom najboljem interesu, jer je to odluka koja će da važi određeni vremenski period.

Sporazum u pogledu visine alimentacije

Nije dozvoljeno odricanje od alimentacije ali je dozvoljen Sporazum u pogledu visine izdržavanja i načina isplate. 

Uobičajno je da se u slučaju Sporazumnog razvoda braka supružnici dogovore: koliko će da iznosi izdržavanje maloletnog deteta i načina plaćanja alimentacije u zavisnosti od njihovih ličnih prilika, obaveza deteta, kao načina i stila života. Sporazum o visini izdržavanja je bitan element Predloga za sporazumni razvod bez njega je isti nemoguće sačiniti.

Postoji mogućnost za postizanje Nagodbe

U slučaju da dođe do pokretanja parničnog postupka podnošenjem Tužbe nadležnom sudu, moguće je da se nakon pokretanja sudskog postupka postigne na prvom ročištu Nagodba, ako se obe strane slože i postignu dogovor u pogledu visine izdržavanja i načina isplate alimentacije. 

Ukoliko stranke ne mogu da postignu dogovor, sud će nakon izvođenja svih dokaza i zaključenja glavne rasprave odlučiti o tužbenom zahtevu. 

Prema Porodičnom zakonu postupak za ostvarivanje prava na alimentaciju je hitan postupak i sud vodi računa da zakaže ročište u što kraćem vremenskom roku.

alimentacija izdrzavanje maloletnog detetaDa li pravo na zakonsko izdržavanje zastareva?

Pravo na obavezno zakonsko izdržavanje ne zastareva, zato što ono postoji na osnovu samog zakona. Ali zastarevaju potraživanja za obavezno zakonsko izdržavanje koja u kraćim vremenskim razmacima i to u roku od tri godine od dospelosti svakog pojedinačnog davanja. U praksi to znači da svako ima pravo da traži zakonsko izdržavanje koje mu pripada, a da nakon utvrđenja iznosa koji je dužnik obavezan da uplaćuje za svaki mesec, svako pojedinačno potraživanje zastareva u roku od 3 godine. 

Pročitajte i naš tekst na temu: Vrsenje roditeljskog prava.

Kolika je alimentacija za dete?

Visina alimentacije može da se menja u zavisnosti od okolnosti, koje su se promenile nakon donošenja prvobitne sudske odluke, u kojoj je određena alimentacija.

Poverilac izdržavanja u praksi najjčešće maloletno dete može da traži povećanje alimentacije kako njegove potrebe budu rasle.

Dužnik izdržavanja – roditelj deteta koji ima obavezu plaćanja alimentacije može da traži smanjenje visine izdržavanja ako su se njegove okolnosti promenile. Na primer dužnik izdržavanja koji je jedno vreme zarađivao iznad proseka, a onda je ostao bez posla može da traži smanjenje alimentacije zato što su se okolnosti promenile. 

Sud prilikom određivanja visine alimentacije koristi određeni pravni standard 

Potrebe poverioca izdržavanja, a to su: poveriočeve godine, zdravlje, imovina kojom raspolaže, prihod od te imovine. Na primer: nisu iste potrebe deteta koje se nalazi u srednjoj školi i deteta koje je predškolslog uzrasta. Ako je dete lošeg zdravstvenog stanja sud mora da dosudi iznos alimentacije koji će pomoći u lečenju deteta ili obezbeđivanju posebnih potreba deteta u određenoj fazi lečenja.

Pravni standard mogućnosti dužnika zavisi od: visine prihoda dužnika, imovine dužnika, mogućnosti za zaradu, ličnih potreba, obaveze da izdržava druga lica. Na primer u prihode dužnika ulazi njegova plata, kao svi prihodi koje dužnik ostvari: autorski honorari, zarada majstora van radnog vremena itd.

Kada roditelj ima obavezu da plaća alimentaciju?

Prema presudi Vrhovnog suda Srbije dužnik alimentacije – roditelj maloletnog deteta ima obavezu da izdržava svoje dete čak i kada je svojom voljom prekinuo radni odnos a sposoban je za privređivanje i ostvarivanje zarade van radnog odnosa.

Takođe za određivanje visine alimentacije bitne su i potrebe dužnika izdržavanja, na primer: ako je dužnik alimentacije korisnik zdravstvenih usluga i lošeg zdravstvenog stanja sud će umanjiti alimentaciju za iznos sredstava koji je potreban za njegovo lečenje.

Porodičini zakon R. Srbije je utvrdio obavezu da sud vodi računa o minimalnoj sumi za izdržavanje, reč je o naknadi koje utvrđuje nadležno ministarstvo za lica na porodičnom smeštaju i hraniteljskim porodicama.

Ako je dete korisnik alimentacije, onda visina izdržavanja mora da omogući najmanje isti životni standard kao i roditelju dužnik izdržavanja, što u praksi znači da ukoliko roditelj dužnik izdržavanja ima visok standard života da mora da obezbedi i deci isti takav standard.

Zakonsko izdržavanje nije samo predmet Porodičnog zakona, nego i Krivičnog zakonika.

Kada dete može da podnese krivičnu prijavu?

U slučaju nedavanja alimentacije poveriocu izdržavanja – maloletno dete može da podnese krivičnu prijavu nadležnom javnom tužiocu, koji nakon toga preuzima krivično gonjenje. Nedavanje izdržavanje  iz člana 195 Krivičnog zakonika je posebno krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, a za koje je predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do dve godine.  

Pored krivičnog postupka poverilac izdržavanja – mal.dete može da pokrene i postupak izvršenja. Pravosnažna i izvršna Presuda ili Privremena mera kojom se uređuje izdržavanje je izvršna isprava na osnovu koje advokat sačinjava Predlog za izvršenje, a javni izvršitelj sprovodi izvršenje na imovini dužnika.

Pročitajte i naš tekst na temu: Neovlašćeno držanje opojnih droga

Pozovite nas!