Zakon o autorskim i srodnim pravima – sve što niste znali o intelektualnoj svojini
Zakon o autorskim i srodnim pravima je varirao i prilagođavao se u zavisnosti od praktičnih okolnosti. Naime, oduvek je bilo teško definisati pojam autorskog prava.
Stoga, bitno je napraviti razliku između amatera i pravih profesionalaca koji ulažu ogroman trud i novac u svoj rad. Prvo ćemo zajedno pretrčati najbitnije članove ovog zakona, a onda ćemo prokomentarisati gde tačno nastaje problem.
Definicija
Prema zakonu, autorsko pravo se definiše kao pravo autora na njegovo umetničko, naučno, prevodilačko delo, kao i srodno pravo. Sva ova prava su pod zaštitom suda.
Autorskim delom se smatra originalna duhovna tvorevina koja se može izraziti u različitim oblicima (pisano, usmeno, film, muzika, video, dramsko delo itd.).
Šta se ne smatra autorskim delom?
- bilo koji propisi koji imaju zakonsku vrednost
- svi službeni materijali državnih organa koji imaju bilo koju javnu funkciju
- prevodi svih propisa i službenih materijala sa javnom funkcijom
- svi akti u administrativnom i sudskom postupku
Kada je autorsko delo objavljeno ili izdato?
- Autorsko delo se smatra objavljenim kada je na bilo koji način prvi put izloženo u javnosti od strane samog autora ili pak lica koje je on ovlastio.
- Autorsko delo se smatra izdatim kada je autor ili ovlašćeno lice pustio primerke dela u promet, i u tom procesu imajući na umu da samo delo može da zadovolji potrebe javnosti.
Ko se smatra autorom?
- Autorom se smatra lice koje je kreiralo samo delo.
- Autorom se takođe smatra lice čije je ime navedeno na primercima dela, do trenutka u kom bi se sudskim putem dokazalo suprotno.
- Autor dela ima sva ovlašćena prava na njegovo delo.
- Pored samog autora, drugo lice može biti nosilac prava na delo, ako je prema zakonu steklo to isto pravo.
- Pravo autora je da drugome zabrani ili dozvoli davanje primeraka svog dela u zakup.
- Autor nema isključivo pravo na građevinski realizovano delo arhitekture, na delo primenjene umetnosti koje je deo nekog industrijskog ili zanatskog proizvoda, kao i dela koja su ugovorena između autora i vlasnika primerka dela.
- Autor ima pravo da zabrani ili dozvoli izvođenje svog dela
- Autorovo je pravo da drugome zabrani ili dozvoli emitovanje svog dela.
Koja prava imaju naslednici autora?
- Ukoliko ih je autor ovlastio na objavljivanje neobjavljenog dela ili na izmenu dela, naslednici mogu iskoristiti to pravo, a ukoliko nije, delo ostaje neizmenjeno ili neobjavljeno.
- Zaštitu moralnih prava autora, mogu vršiti pored samih naslednika i udruženja autora, kao i ustanove iz oblasti nauke i umetnosti.
Intelektualna svojina i autorsko pravo
Autorsko pravo je svakako deo intelektualne svojine, tvorevine nečijeg uma. Intelektualna svojina je samo širi pojam koji obuhvata i žigove, i patente. Neverovatan je broj zaštićenih intelektualnih svojina kojima smo svakodnevno okruženi; kao što su različiti brendovi, marke kompjutera, stolica, odeće itd. Intelektualna svojina je zaštićena pravom intelektualne svojine, i upravo zbog toga ona predstavlja širi pojam jer pored autorskog prava obuhvata i:
- pravo na patente
- pravo na dizajn
- pravo na žigove
- pravo na oznake geografskog porekla
Kao i kod autorskog prava, lice koje ima pravo na intelektualnu svojinu može da oduzme ili dozvoli pravo na eksploatisanje njegove intelektualne svojine.
Intelektualna svojina ima i dobrih i loših strana:
- ona je ključni faktor u kreiranju vašeg biznisa
- imaćete ogromnu finansijsku korist od kreiranja vašeg brenda
- uz pravne akte možete odlučiti ko, kako i na koji može koristiti vašu intelektualnu tvorevinu
- druga strana medalje je da druga lica mogu da koriste vaš brend kao svoj i da samim tim upropaste funkcionisanje vašeg biznisa i onemogućiti vam da ostvarite prednost na tržištu.
- digitalno doba je nezahvalno kada su ovakve stvari u pitanju jer je vrlo lako iskoristiti i zloupotrebiti tuđu intelektualnu svojinu.
*Zakon o autorskim i srodnim pravima je sastavljen od dobrih članova i uz pomoć njega ćete najbolje zaštiti vašu intelektualnu svojinu.
Žigovi i patenti
Žig je znak pomoću kog se razlikuje roba koja se nalazi u prometu slobodne trgovine. Žigovi mogu biti konstruisani od:
- reči
- simbola
- dizajna
- njihova kombinacija
Da biste prijavili vaš žig, morate podneti zahtev Zavodu za intelektualnu svojinu u Beogradu. Pre samog prijavljivanja, potrebno je izvršiti detaljniju analizu pretrage svih žigova kako bi se izbegla povreda tuđeg žiga.
Patent je pronalazak koji ima određeni inovativni nivo. Može biti deo i industrije i nauke. Patent je pravo koje pronalazaču daje država na određeni izum ili tvorevinu. Pronalazač je dužan da dostavi pisani oblik pronalaska u patentnoj prijavi. Opis treba da bude sažet, jasan i koncizan.
Srpsko zakonodavstvo propisuje da svi izumi mogu biti zaštićeni patentom koji traje:
- 20 godina od dana kada je prijava podneta
- 10 godina ako je u pitanju mali patent od dana kada je prijava podneta